Proč děti zlobí?

 

Míváte také občas dojem, že Vašeho synka či dcerku skoro baví dostávat se do potíží a že si zlobení vzali za svůj program? Zkuste se ale zamyslet, proč to vlastně dělají.

Malé dítě nestačí vzít do parku a ponechat je – obrazně řečeno – vlastnímu osudu. Svou zábavu si třeba najde, ale ta se nám nemusí líbit ( např. bere jiným dětem hračky, otrhává květiny ze záhonů,  provozuje kaskadérské kousky, při nichž se může zranit…)

Neustálé okřikování nefunguje, vhodnější je nabídnout mu užitečnější i zajímavější činnost. Především to znamená vstát a oželet vlastní pohodlí. I psychologové potvrzují, že děti zlobí hlavně proto, že mají neuspokojené potřeby. Každé dítě potřebuje vědět, že nás zajímají jeho názory, pocity, myšlenky a zážitky, které mu během dne proběhly hlavou. Touží po našem uznání a podpoře. A k tomu všemu jsou potřebná slova. Budeme-li dětské potřeby ignorovat, zkusí na sebe upoutat pozornost za každou cenu. Raději než nevšímavost zvolí naše hubování. I to pro ně může být projev zájmu.

Co doporučit?

  • Nudí se  – Dítě je třeba zaměstnat – při hraní je však usměrňujeme, dohlížíme, popřípadě se jejich hry zpočátku zúčastníme. A co je důležité? Za to, co s mu podaří, je nezapomeneme pochválit. Podnítíme tím i jeho zájem.
  • Připadají si nejisté – Z naší strany potřebuje dítě získat větší pocit bezpečí. Uberme trochu ze svého tempa a udělejme si více času na ně. Uštvaní a nazlobení rodiče zneklidní i dítě.
  • Touží po naší pozornosti – Zamysleme se nad tím, proč dítě zlobí. Promluvme si s ním.